SDT8A100P5-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Mfr.Part #:
SDT8A100P5-7
Datasheet:
Description:
Schottky Diodes PowerDI 5 SMD/SMT Single Forward Current:8 A Forward Voltage:700 mV Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):100 V Max Forward Surge Current (Ifsm):150 A
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Forward Current8 A
Forward Voltage700 mV
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)100 V
Element ConfigurationSingle
Forward Surge Current (Ifsm)150 A